NeFReT'in Dünyası,,, Sizinle Birlikte Her Saniye Büyüyoruz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NeFReT'in Dünyası,,, Sizinle Birlikte Her Saniye Büyüyoruz

resulzadem

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Atatürkçü Düşünce Sistemi

3 posters
YazarMesaj
NeFReT
ADMİN
ADMİN
NeFReT

Atatürkçü Düşünce Sistemi Empty
MesajKonu: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPaz Kas. 19, 2006 10:13 am

TÜRK MİLLETİNİ İÇİNE DÜŞTÜĞÜ GÜVEN
BUNALIMINDAN ÇIKARACAK TEK ÇARE
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE'YE SAHİP ÇIKMAKTIR

"Atatürkçü Düşünce Sistemi" ile ilgili bilgilendirme çalışmalarına Atatürkçü Düşünce Sistemi'nin YASAL DAYANAKLARI konusu ile devam ediyorum.
Atatürkçü Düşünce temeline oturulan Anayasamızın emredici hükümlerine göre yasal işlemler zamanında tamamlanmış ve devletin zirvesinde yer alan Milli Güvenlik Kurulu ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu gibi iki ciddi kuruma Atatürkçü Düşünce'yi tayin, tesbit, yayma ve nihayet bu düşünceye aykırı görüşlerle etkin mücadele etme görevi verilmiştir.
Şimdi sıra bu kurumların Atatürkçü Düşünceyi nasıl oluşturacakları ve bu konuda hangi kurumlara ne gibi görevler düştüğünün irdelenmesindedir.
Anayasal kurumların oluşturulması safhası daha işin başlangıcı ve en kolay yanıdır. İşin zorluğu bundan sonra başlamaktadır.
- Bu kuruluşlar Atatürkçü Düşünceyi nasıl oluşturacaklardır ?
- Bugüne kadar hakkında her dilde binlerce cilt bilimsel eser yayınlanmış Kapitalizm, Sosyalizm v.s gibi tartışılma safhasını bitirerek artık doktrin aşamasına gelmiş düşünce sistemleri arasında Atatürk'ün Düşüncelerini yansıtan bir fikir hareketi nasıl oluşacak ve nasıl yaşatılacaktır ?
- Bu görüş ve düşünceler zorunlu ders olarak konulan üniversitelerimizde nasıl bir müfredat ile kimler tarafından okutulacaktır . Milli Eğitim kurumlarında gençlerimize neler öğretilmeli ve bunların sonunda nasıl bir Atatürkçü Düşünce Sistemi oluşmuş olmalıdır ki, bunun üzerine Üniversitelerimizde üst düzey Ataürkçülük öğretisi yapılmalıdır ?
- Nerelerde neler verilmeliydi ki; diğer çağdaş İZM'lerin yanında tamamen bizim olan Atatürkçü Düşünce daima ön planda kalarak milletimizin aydınlatılmasında ve milli hedeflerimize yönlendirilmesinde etkin rol oynasın ?
İşte tam burada üzülerek ve üzerine basarak belirtmek istiyorum. Adına " Atatürkçülük ve Atatürkçü Düşünce Sistemi" dediğimiz milli görüşlerimiz kendi alanındaki diğer İZM' lerle mukayese ve mücadeledele edebilecek yeterli bilimsel çalışmalara sahip değildi.
Yıllardır kendilerini Atatürkçü olarak ilan edip O'nun adının arkasına sığınmaktan başka bir özellikleri bulunmayan pek çok bilim adamımızın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü incelerken; ele aldıkları konuların nedenine, nasılına, çıkış noktasına, zamanın şartlarına ve bu şartların günümüz şartları ile mukayesesine, diğer görüşlere göre bulunduğu konuma ve nihayet elde ettiği sonuçlarına bakmadan sadece Atatürk'ün söylediklerini zamanca, konu başlıklarına göre ve söylenilen yerlere göre alt alta sıralayarak yayımladıklarına şahit olunmuştur. Ve bu kişiler, bu yaptıklarına Atatürkçülük demişler kendilerini de gerçek Atatürkçü ilan etmişlerdir.
Bugün kitapçılarımızın rafları onbinlerce Atatürk kitabı ile doludur. Bu kitapların çoğu birbirinin benzeridir ve bu bir düşünce sisteminin temel kurallarını koyacak irdelenmiş bilgi birikiminden noksandır. Bunların tamamına yakını Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu tarihte, yanında şu kişiler olduğu halde, şu sözleri söylediğini sıralamaktan öteye gidememiştir. Bunlarala ancak kronolojik bir bilgi birikimi sağlanabilmiştir.
İşte bu tutum ve davranış günümüzde de en kolay ve piyasa şartlarında revaçta olan Atatürkçülük göstergesidir. Bu bilgilerle bir düşünce sistemi oluşturmak asla mümkün değildir. Bunlar ancak Atatürkçü Düşünce Sisteminin oluşturulmasında kullanılabilecek başlangıç verileri olarak alınabilir.
Bilgilendirme çalışmalarının ilerleyen bölümlerinde Atatürkçü Düşünce Sistemi'nin oluşturulmasında nasıl bir çalışma metodu uygulayabileceğimiz hususunda bir metot arayışı olarak konuya yeniden döneceğim.
Bu bilgilerele bir düşünce sistemi oluşturmanın mümkün olmadığını bilhassa vurguladım. Çünkü geçen 66 yılda istenilen ölçüde bir Atatürk İdeolojisi ve bu ideolojiye bağlı bir Atatürk Öğretisi tesis edilemeyişinin sebebi bu köksüz ve temelsiz çabalardır. İşte bu bilinen gerçek yüzünden Atatürkçü Düşünce'nin oluşturulmasında Anayasal organlar oluşturma gereği duyulmuştur.
Atatürkçü Düşünce Sisteminin oluşturulması hususu Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK ) tarafından da değerlendirilerek bütün üniversitelerimizde"Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüleri" açılması gibi tarihi bir karar alınmıştır. Açılacak enstitüler ile araştırma ve uygulama merkezlerinde Atatürkçülüğün değişik konularında hazırlattırılacak MASTER ve DOKTORA Tezleri ile Atatürkçü Düşünce bilimsel bir nitelik kazanacaktır. Ve giderek sistemleşecektir. Sonunda düşünce yığını olmaktan kurtulup önce KONSEPT ve nihayet DOKTRİN halini alarak Türk Milletinin ve bütün insanlık alemimin hizmetine sunulacaktır.
Yine bu enstitülerden yetişecek öğretim üyeleri vasıtasıyla bütün yüksek öğretim kurumlarına zorunlu olarak konulan "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi" dersleri yetkili kişilerce etkili olarak verilerek Türk gençleri anayasamızın istekleri doğrultusunda gerçek birer Atatürkçü olarak yetiştirilecektir. Şimdi konuya ilişkin 4 Kasım 1981 gün ve 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun ilgili maddelerine göz atalım.

MADDE 4 : YÜKSEKÖĞRETİMİN AMACI;
a ) Öğrencilerini;
1. Atatürk İlkeleri ve İnkilapları doğrultusunda, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı,
2. Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan, Türk olmanın şeref ve mutluluğunu duyan, vatandaşlar olarak yetiştirmektir.
MADDE 5 : ANA İLKELER: Yüksek öğretim aşağıdaki "Ana ilkeler" doğrultusunda planlanır, proğramlanır ve düzenlenir:
a.) Öğrencilere Atatürk İnkilapları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı hizmet bilincinin kazandırılması sağlanır.
b.) Milli kültürümüz; örf ve adetlerimize bağlı, kendimize has şekil ve özellikleri ile evrensel kültür içerisinde korunarak geliştirilir ve öğrencilere milli birlik ve beraberliği kuvvetlendirici ruh ve irade gücü kazandırılır.
YÖK yasasının yukarıdaki açık hükümlere rağmen üniversitelerimizde bu konuda yeterli çalışma yapıldığını söylememiz mümkün değildir.

27 OCAK 2005 Tarihli Önce VATAN Gazetesinde Alıntıdır
https://resulzadem.editboard.com
miracle.man
MODERATÖR
MODERATÖR
miracle.man

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPtsi Ara. 04, 2006 11:07 pm

saol emre bundan ödevimiz wardı yardımcı oldun tekrar saol
http://www.mekan.dahisi.com/
miracle.man
MODERATÖR
MODERATÖR
miracle.man

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyCuma Ara. 08, 2006 7:30 pm

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİ

Türk milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyine çıkarılması amacı ile temel esasları Atatürk tarafından belirlenen gerçekçi fikirlere ve ilkelere, Atatürkçülük veya Atatürkçü Düşünce Sistemi denir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli, Türk milletinin engin tarihî geleneklerinden haz ve ilham alan Atatürkçü Düşünce Sistemi'ne dayanır. Modern devletlerde devletin üç temel görevi vardır. Bunlar; tam bağımsızlık, millî egemenlik ve millî birliği sağlamaktır. Atatürk, tam bağımsız, millî egemenliğe dayanan, millî birlik ve beraberliğe büyük önem veren bir devlet anlayışını hayata geçirmiştir. Atatürkçülük, devletin rejimi ve işleyişiyle ilgili gerçekçi düşünceleri ve uygulamaları kapsar.

Türk milleti, binlerce yıllık tarihi içinde köklü bir devlet geleneğine sahiptir. Diğer milletler karşısında varlığını bu sayede sürdürmüştür. Devletin millet için önemi, kuvvetli bir gelenek olarak benimsenmiştir. Bunun sonucu olarak devlete bağlılık, kanunlara saygı, devlet-millet kaynaşması oluşmuştur. Atatürk, Türk milletinin sahip olduğu bu devlet geleneğini, çağın gereklerine göre daha da güçlendirmiştir. Atatürk, bir milletin yükselişi ve gerilemesini ekonomiyle bağlantılı görmüştür. "Yeni Türkiye'mizi lâyık olduğu seviyeye yükseltebilmek için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız." diyerek ekonominin önemini dile getirmiştir. Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türk milletinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı ve ekonomik alanda kalkınmasını sağlamayı hedef alan bir düşünce sistemidir.

Atatürkçülük, aklın ve bilimin rehberliğinde Türk milletini çağdaşlaştırmayı amaçlar. Türk milletine, millî kimliğini kaybetmeden dünya milletleri arasında hak ettiği yeri kazandırmayı hedef alır. Bugün ve gelecekte millî onurumuzdan ve bağımsızlığımızdan en küçük bir taviz vermez. Atatürkçü Düşünce Sistemi, Türk milletinin çağdaşlaşmasında önemli bir yer tutar.
Atatürkçülük, devlet yönetiminde millet egemenliğini esas alan bir sistemdir. Atatürk, Türk milletinin devlet yönetiminde söz ve karar sahibi olmasına büyük önem vermiştir. Bunun en güzel örneğini önce Erzurum ve Sivas kongrelerini toplayıp milletin fikrini alarak göstermiştir. Daha sonra 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM'yi açarak milletin devlet yönetiminde söz ve karar sahibi olmasını sağlamıştır. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamayı amaç edinmiş Türk milleti de Atatürkçü Düşünce Sistemi'ni benimsemiş, bu sistemi yaşatmaya ve yüceltmeye karar vermiştir.

Atatürkçülük, Türk milletinin güven ve huzur içinde yaşamasını hedef alan bir dünya görüşüdür. Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak hâkimiyetin millete ait olduğunu göstermiştir. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Türk milleti, kendi yöneticilerini seçerek demokratik yaşam biçimini günlük hayatında uygulayan medenî milletler arasında yerini almıştır.

Atatürkçülüğün temelinde, Türk kültürü ve insanlığın binlerce yıllık yüksek değerleri olan, bağımsızlık, özgürlük, insan ve vatan sevgisi vardır. Atatürk, bu değerleri göz önünde bulundurarak, Osmanlı Devleti'nin yıkıntıları üzerinde millî bir devlet kurmuştur. Türk devletinin güçlenmesini ve halkın mutluluğunu sağlamak, ülke gerçeklerinden ayrılmamak, halka saygılı olmak Atatürkçü Düşünce Sistemi'nin başlıca gayeleridir. Devletimizin gelişip güçlenmesi ve her türlü tehlikeye karşı korunması için Atatürkçülüğün yaygınlaştırılıp benimsenmesi gerekir.
miracle.man
MODERATÖR
MODERATÖR
miracle.man

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyC.tesi Ara. 09, 2006 12:20 pm

insan bi saol der ya:(SadSad
NeFReT
ADMİN
ADMİN
NeFReT

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPerş. Ara. 14, 2006 7:37 am

saol kaan da niye saol diycem anlamadım konuyu ben açtım zaten Wink
RaPMaTiX
DENEYİMLİ ÜYE
DENEYİMLİ ÜYE
RaPMaTiX

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPerş. Ara. 14, 2006 7:17 pm

sağol Very Happy
NeFReT
ADMİN
ADMİN
NeFReT

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPtsi Ara. 18, 2006 7:44 am

ooo profesör saol dediğine göre kesin başar mışıs bu işi demek Very Happy
RaPMaTiX
DENEYİMLİ ÜYE
DENEYİMLİ ÜYE
RaPMaTiX

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPerş. Ocak 04, 2007 5:57 pm

dalga geç sen Sad
miracle.man
MODERATÖR
MODERATÖR
miracle.man

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptyPtsi Ocak 29, 2007 4:33 pm

çok sevindim başardım ben mi başardım buna inanamıyorum
RaPMaTiX
DENEYİMLİ ÜYE
DENEYİMLİ ÜYE
RaPMaTiX

MesajKonu: Geri: Atatürkçü Düşünce Sistemi   Atatürkçü Düşünce Sistemi EmptySalı Ocak 30, 2007 10:45 am

dalga geçme Sad

Atatürkçü Düşünce Sistemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-